Richelieu Hardware BP873320195 Lambton Collection 12 5/8-inch (320 mm) Center-to-Center Brushed Nickel Modern Rectangular Cabinet and Drawer Pull Handle for Kitchen, Bathroom, and Furniture
★★★★★ 4.1 87 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.spainclouds.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Richelieu’s Lambton pull collection will give any type of cabinetry a note of stylish simplicity. The eye-catching design of the geometric, right-angled pull adds a trendy touch to any interior decor. The minimalism of the shape makes it an attractive addition to all modern projects, and the symmetry of the top and foot bar allows for plenty of hand clearance. Elevate the look of your kitchen, bathroom, closet, or office with these sophisticated handles. Please note that the screws included with the products are a standard size of 1 in (25 mm) length, quadrex, pan head. They will fit with most of the popular melamine thicknesses, which range between 5/8 in to 3/4 in (16 mm to 19 mm).
  • Contemporary cabinet and drawer handle for kitchens and bathrooms
  • Center to Center measurement (distance between the drill holes): 12 5/8 in (320 mm)
  • Length (from left to right): 13 in (330 mm) | Width (top-to-bottom): 3/8 in (10 mm) | Projection (front to back): 1 3/8 in (35 mm)
  • Finish: Brushed Nickel, made of Zamak
  • Sold per unit, mounting hardware is included for an easy installation (8/32 screws)
UPC 773199671398
Color Brushed Nickel
Shape Rectangular
Brand Name Richelieu
Item Depth 1 3/8 in
Metal Type Zinc Alloy
Style Name Modern
Unit Count 1.0 Count
Handle Type Pull Handle
Finish Types Brushed
Manufacturer Richelieu Hardware
Model Number BP873320195
Material Type Metal
Item Type Name Lambton Collection 12 5/8-in (320 mm) Center-to-Center, Contemporary Cabinet Pull, Brushed Nickel
Exterior Finish Nickel
Handle Material Metal
Number of Items 1
Hand Orientation Ambidextrous
Additional Features Easy to Install
Included Components Installation Hardware
Projection Distance 1.37 Inches
Item Dimensions L x W 13"L x 0.38"W
Center To Center Spacing 320 Millimeters
Specific Uses For Product Cabinets, Cupboard, Drawer, Wardrobe
Manufacturer Warranty Description Limited Lifetime Warranty
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
87 ratings | 36 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (67)
4 stars
7% (6)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
10% (9)